VITA Enamic
A kettős kerámia-polimer felépítésnek köszönhetően az új VITA ENAMIC kompozit önmagában egyesíti a kerámia és a kompozit anyagok előnyeit, egyfajta kvantumugrást végrehajtva a CAD/CAM anyagok fejlesztése terén.
Használata egyetlen fog pótlására javasolt: inlay, onlay, héjak és szólókoronák alakíthatók ki belőle.
Anyagjellemzői hasonlóak a természetes fogazatéhoz, aminek hála rendkívüli kényelmet kínál a páciensek részére.

1. Ábra: Kettős hálózati struktúrája miatt, a VITA ENAMIC hibrid kerámia a fogászati anyagok új osztályát képezi.
2013 januárjától a CAD/CAM technológiának új generációs fogászati anyaga vált elérhetővé:
A restoratív fogászat jövője a VITA ENAMIC (1. ábra) – olyan kompozit anyag, amely világszerte egyedülállóan kombinálja a hagyományos kerámia és a kompozit anyagok előnyeit.
Tudományos vizsgálatok és klinikai tapasztalatok egyaránt megerősítik, hogy a VITA ENAMIC hibrid kerámia a stabilitás, megbízhatóság, precizitás és költséghatékonyság új dimenzióját nyitja meg.
Anyag összetétel: kompozit és kerámia
A VITA ENAMIC kifejlesztésével új megközelítés; a polimer hálózati struktúrával megerősített domináns kerámia rendszer alakult ki.
A két hálózati rendszer integrálásának köszönhetően a VITA ENAMIC figyelemre méltó előnyökkel jár a páciensek, és a gyakorlati – laboratóriumi felhasználók részére egyaránt: használatával egyrészt kiküszöbölhető a kerámia törékenysége, másrészt a kompozit anyagokkal ellentétben nagyobb a kopásállósága.
A hibrid anyag tudományos eredményei
A VITA ENAMIC hozzávetőlegesen 150-160 MPa-s értékeivel hasonlít a szilikát kerámiák hajlékonysági értékeihez.
Valamint 30 GPa-n az anyag rugalmassági együtthatója hasonló az emberi dentinéhez:
idáig egyetlen fogászati helyreállító anyag sem érte el ezt a “természetes” rugalmassági eredményt.
A VITA cégen belüli és külső vizsgálatok alapján elmondható, hogy a fenti eredmény szokatlanul magas stabilitást mutat.
Az integrált polimer hálózat rugalmasságának köszönhetően a VITA ENAMIC jól tűri a terhelést, a legjobb eredményeket mutatva (kb. 2890 Newton, lásd 2. Ábra) bármely törésterhelési vizsgálaton tesztelt anyaghoz képest.
A fenti eredmény összefügg Dr. Petra Güß, a Freiburgi Egyetem Fog- és Szájsebészeti Klinikán végzett kutatásával, ahol megállapították, hogy a rágási szimulátorban tesztelt dinamikus terhelésen a VITA ENAMIC koronák 100%-os túlélési arányt mutatnak, mint normál falú, mint csökkentett falvastagság esetén.(3. Ábra.)
A VITA ENAMIC különösen hatékony előnyeit a Weibull-elméleten alapuló vizsgálat is jelzi.
A VITA Kutatás-Fejlesztési részlegének belső tanulmánya kimutatja, hogy Weibull 20-as értéknél a VITA ENAMIC eredménye több mint kétszer jobb az egy fog pótlására használt egyéb anyagokénál (4. ábra)

2. ábra: Ebben a vizsgálatban a VITA ENAMIC mutatja a legnagyobb törési terhelés, kb. 2890 Newton mellett is a legalacsonyabb szórást.
Forrás: Internal study, VITA R&D

3. Ábra:A VITA ENAMIC koronák túlélési rátája normal és csökkentett falvastagság mellett is 100%
Forrás: University of Freiburg, Dr. Güß

4. Ábra: A vizsgált anyagok közül a VITA ENAMIC nyújtja a legnagyobb megbízhatóságot. A Weibull modulus értéke 20.
Forrás: Internal study, VITA R&D
Gyakorlati alkalmazásakor az új hibrid kerámia kiváló tulajdonságainak köszönhetően ideálisan illeszkedik a korona pótlások területén, ahol magas az okkluzális terhelés, ugyanakkor fontos a rugalmasság, mint például implantátumra készült pótlások esetében. Ezzel összefüggésben minimálinvazív pótlásoknál lehetővé teszi a kisebb falvastagság alkalmazását.
Használatával nagyobb precizitás, jobb széli stabilitás és végeredményben pontosabb marási eredmény érhető el, mint korábban a hagyományos CAD / CAM kerámiák esetében.
A különbséget a hagyományos kerámiákkal szemben SEM képek szemléltetik (5. ábra).
Ugyanakkor az innovatív kompozit anyag költséghatékonyabban faragható a CAD/CAM eljárásban használt anyagokhoz képest – a VITA ENAMIC pótlások frézelési ideje a legrövidebb – mint rövidebb, mint hosszabb marási módban; ezáltal a gyémánt marószerszámok élettartama hosszabbra nyúlik.
Ugyanakkor fontos megjegyezni azt is, mint ahogy a szilikát kerámiák esetében, a fluorsav gél a VITA ENAMIC használatát is megkönnyíti.
Ez egy fontos tényezője a fogpótlás és a foganyag közötti tartós és szoros érintkezés elérésének.
Kialakítás
A VITA ENAMIC elérhető lesz blokk méretben EM-14 (12 x 14 x 18 mm), 0M1, 1M1, 1M2, 2M2 és 3M2-es árnyalatban, kétféle fényáteresztő képességgel.

6. Ábra: Ezen az eszközöknél amelyeket a VITA ENAMIC használatára fejlesztettek, fontos szempont volt, hogy olyan felületet képezzenek, amelynek kiváló a plakk-ellenállósága.
A hibrid kerámia feldolgozása történhet a szokásos módon, CEREC és inLab MC XL rendszerekkel. Használatának előfeltétele a V4.0 vagy újabb szoftver verzió alkalmazása.
A VITA ENAMIC fogpótlások hatékony előpolírozó és magas fényű polírozásához a könnyebb használat érdekében speciális polírozó szett áll rendelkezésre. (6. ábra)
A VITA ENAMICSTAINS KIT a karakteres kialakítás érdekében hatféle árnyalatot és kiegészítőket tartalmaz (7. ábra).
A felületkezelés elvégezhető a VITA ENAMIC GLAZE kémiai glazúrmasszával, ami növeli a tartósságot és az árnyék ragyogását (természetességet) a szájban.
Feldolgozása nem is lehetne egyszerűbb – egyszerűen készítsük elő a felületét a fogpótláshoz, majd keverjük ki és állítsuk elő az árnyalatot, árnyékoljuk.
Ezt követően hajtsuk végre a köztes polimerizációt, készítsük el a kémiai fénymázat és végezzük el a végső polimerizációt – égetni nem szükséges.

7. ábra: Használja egyszerűen a VITA ENAMIC árnyékolókat a helyreállításhoz (fogpótláshoz) és a polimerizációhoz – ez minden, ami szükséges a fogpótlás karakterének, árnyékainak kialakításához.
Lemarad a hírekről, akciókról, újdonságokról? Jelezze az “Üzenet” mezőben, hogy fogorvosi, fogtechnikai, vagy mindkét témában szeretne hírlevelet kapni!
[pix_contact_form form=”kapcsolat”]